Copywriting – prečo venovať pozornosť kvalitným textom ?


copywritingO tom, že pri copywritingu treba tvoriť čítané, pútavé, prínosné a hodnotné texty, hádam netreba hovoriť. Každému copywriterovi je to jasné.

Akú úlohu však tieto texty majú a čo sa vďaka nim dá získať? Povieme si o úlohách a zmysle správne napísaných textov pre web.

Ako správne písať texty pre web

Určite chcete, aby texty o Vás alebo texty na Vašom webe boli čítané. Inak by ste ich predsa netvorili! No mali by ste sa zmieriť s tým, že užívatelia texty na webe čítajú len minimálne. Ak hľadajú nejaké informácie, zväčša text len prebehnú pohľadom.

Ak nájdu slovo, prípadne výraz, ktorý ich zaujme, textu sa venujú dlhšie. Preto by mal byť každý text na webe pútavý. Čo to znamená? Využite členenie a zvýraznenie textu, ktoré pritiahne pohľad!

Tipy ako na to:

  • Používajte podnadpisy a text čleňte do myšlienkových odsekov.
  • Zvýraznite kľúčové slová. Používajte tučné písmo alebo kurzívu. Neodporúča sa však rôzne druhy písma kombinovať.
  • Používajte zoznamy. Či už číslované alebo nie. Do nich vkladajte dôležité myšlienky.
  • Používajte menej slov a texty zbytočne nenaťahujte. Ak už v texte nemáte čo povedať, radšej ho ukončite.
  • Zaujmite nadpisom. Môžete v ňom položiť otázku, ktorá čitateľa trápi. V texte nájde odpoveď. V nadpise môžete čitateľovi „sľúbiť“ radu, ponaučenie, pomoc s problémom. Samozrejme, že svoj sľub musíte splniť a informáciu poskytnúť!
  • Píšte spisovne.Vyhnite sa hrúbkam, pravopisným chybám, nespisovným a nárečovým výrazom.

Dôležité je nepísať text reklamným štýlom. Nepreháňajte a neklamte! Ak je úlohou textu oboznámiť čitateľa s novým typom produktu, popíšte v texte jeho výhody, či spôsob použitia.

Nepíšte, že je najlepší, najlacnejší, najkrajší… tomu len ťažko niekto uverí. A okrem toho, takýto štýl písania pôsobí nedôveryhodne, ľudí odrádza a dokonca irituje. Buďte úprimný.

Na škodu nie sú ani odkazy na odborné, prípadne mienkotvorné weby, ktoré sú zdrojom informácií pri písaní Vášho textu. Ak čerpáte z relevantných a kvalitných webov a dáte o tom čitateľovi vedieť, hodnotu a dôveryhodnosť Vášho textu to zvyšuje.

Čo prináša kvalitný copywriting

Dobrý copywriting prináša hlavne kvalitne napísaných textov pre web. Čo vďaka nim získate? Ich úlohou je, okrem iného, spraviť z návštevníkov webu Vašich zákazníkov!

Dobre napísaný text umiestnený na obsahovo príbuznom kvalitnom webe dokáže na Vašu stránku priviesť množstvo nových užívateľov. Vďaka potrebným informáciám, ktoré v texte čitateľom prinesiete, môžete zvýšiť svoju dôveryhodnosť a zároveň si získať pozornosť zákazníka. A tak si s ním aj vybudovať dlhodobý dobrý vzťah.

Uvažovali ste o tom, že si zriadite napríklad firemný blog? Môžete v ňom predstavovať výhody Vašich produktov alebo učiť zákazníkov, ako ich najlepšie používať. Predávate náradie? Prispievajte teda dobrými textami na web pre domácich kutilov.

Poraďte, prineste zaujímavosti, „vychytávky“, novinky. Ak si získate pravidelných čitateľov, určite Vás radi odporučia aj ďalej. V prípade blogu nezabudnite dať návštevníkom možnosť diskutovať. V takýchto diskusných príspevkoch často nájdete inšpirácie k ďalšej práci. Zistíte, čo návštevníkov zaujíma a čo potrebujú. Potom je už veľmi jednoduché im vyhovieť.

Dopad na SEO optimalizáciu

optimalizacia pre vyhladavace

Ďalšou dôležitou úlohou takýchto webových textov, prípade PR článkov, je tiež zlepšiť pozíciu vo vyhľadávačoch. Na tento účel slúži SEO optimalizácia pre vyhľadávače.

Vhodne zvolené a umiestnené kľúčové slová a slovné spojenia, ktoré ľudia často vyhľadávajú, slúžia na takzvaný linkbuilding, čiže budovanie spätných odkazov.

S kľúčovými slovami to ale nepreháňajte a spätné odkazy budujte len z kvalitných a obsahovo príbuzných webov. Neviete ako na to ? Využiť môžete naše služby SEO optimalizácie.

Aká je teda odpoveď na otázku „Prečo venovať pozornosť kvalitným textom“? Jednoducho preto, že Vám rôznymi spôsobmi pomôžu zviditeľniť Váš web a priviesť k Vám nových zákazníkov!

Ak s copywritingom nemáte žiadne skúsenosti, prípadne naň nemáte čas, radi Vám texty na mieru pre Váš web / eshop zhotovíme. Viac o nšej ponuke nájdete tu v sekcii copywriting.

Copyright © 2011 - 2021 NajReklama s.r.o. | ochrana osobných údajov