Ako založiť internetový obchod?


Téma ako založiť internetový obchod je stále populárnejšia. V porovnaní s tradičným predajom prináša internetový predaj množstvo výhod. Medzi tie najhlavnejšie patria nízke prevádzkové náklady a v niektorých prípadoch aj nízka investícia do skladových zásob.

Internetový obchod je možné prevádzkovať aj bez skladových zásob a nutnosti prísť do kontaktu s tovarom. O tomto viac v časti spôsoby predaja. Ak už dodávateľa máte, body 2 a 3 preskočte.

Ako založiť internetový obchod ?

1. Podnikateľské oprávnenie

Na úvod úplne postačuje živnostenské oprávnenie s predmetom kúpa a predaj tovaru, prípadne ak budete predaj tovaru iba sprostredkovávať tak sprostredkovateľská činnosť.

2. Výber dodávateľa tovaru

Mnoho nových podnikateľov chce začať s predajom, no nevie čo predávať, ako a kde nájsť správneho dodávateľa prípadne čo od neho požadovať.

Pokiaľ plánujete osloviť dodávateľa na vlastnú päsť, odporúčame zistiť okrem veľkoobchodnej zľavy aj priemerné dodacie lehoty na tovar, prípadne či dodávateľ bude od Vás brať nazad aj nepredaný alebo vrátený tovar.

Pre všetkých, ktorí stále nemajú jasno v zameraní eshopu sme pripravili (bezplatnú) službu, ktorá združuje dodávateľov tovaru a umožňuje im s nimi nadviazať spoluprácu. Bližšie info na www.affilnet.sk alebo vo videu.

 

Internetový obchod je možné automatizovane prepojiť so skladom daných dodávateľov. V praxi to znamená, že tovar do internetového obchodu nebudete musieť vkladať manuálne, tovar sa bude sám automaticky vkladať a aktualizovať.

Ďalšou výhodou spolupráce s dodávateľmi je možnosť tovar predávať bez nutnosti prísť s ním do kontaktu. Viac v ďalšom bode.

3. Forma spolupráce s dodávateľom

Bežná forma spolupráce

Bežná spolupráca funguje na princípe nákupu tovaru na vlastný sklad za zvýhodnené veľkoobchodné ceny a následný predaj tovaru v eshope navýšený o určité marže. Z dlhodobého hľadiska je najvýhodnejšia práve táto forma predaja. Preadajné ceny máte vo svojich rukách, zároveň viete garantovať dodacie lehoty uvedené vo svojom internetovom obchode.

Z pohľadu vstupnej investície do rozbehu podnikania sú práve náklady na nákup tovaru najväčšou položkou vo väčšine prípadov. Ak tovar nechcete nakupovať vopred na sklad, možné je predávať formou preposielania objednávok alebo formou dropshippingu.

Preposielanie objednávok

V tomto prípade riešite iba propagáciu internetového obchodu, objednávky preposielate dodávateľovi na vybavenie za čo Vám z daných objednávok odvádza províziu.

Dropshipping

Pri dropshippingu tovar predávate vo svojom mene s vlastnou maržou, podobne ako pri bežnej forme predaja. Tovar však nenakupujete na sklad. V momente kedy obdržíte objednávku, daný tovar objednáte u dodávateľa a ten tovar nepošle Vám ale pošle ho priamo Vášmu zákazníkovi aj s faktúrou od Vás.

Detailné porovnanie všetkých troch typov spolupráce nájdete v našom videu:

4. Technická časť – tvorba internetového obchodu

Na slovensku pôsobí množstvo firiem, ktoré ponúkajú založenie internetového obchodu. Rozdiel v ich ponuke spočíva v kvalite technického riešenia, v ich skúsenostiach a cene. Internetový obchod je možné zadovážiť v cenovej relácii cca 500 – 5000€.

Ak hľadáte dobrý pomer medzi cenou a funkčnosťou, dobré je obzrieť sa po tvorcovi eshopu, ktorý robí tzv. krabicové riešenia, teda funkčná časť eshopu alebo dizajn je čiastočne predpripravený. Funkčne ani dizajnovo o nič neprídete, naopak dostanete riešenie, ktoré je overené, vyladené a pripravené práve pre vás.

Pri výbere eshopového systému by ste mali dbať na to, či obsahuje nasledovné funkcie: prepojenie na porovnávače cien (heureka.sk, pricemania.sk ..) a katalógy tovaru (glami.sk, favi.sk, biano.sk ..), prepojenie na online platobné brány (trustpay, gopay, 24 pay, paypal ..), či je možné automatizovane importovať do internetového obchodu tovar od dodávateľa, či obsahuje internetový obchod aspoň základnú SEO optimalizáciu, SSL certifikát a najmä či bude internetový obchod vyhotovený v súlade s platnou legislatívou SR.

Koľko stojí eshop na mieru?

ako zalozit internetovy obchod

V neposlednom rade sa pozerajte aj na referencie, ktoré dodávateľ má, ako dlho je na trhu a ako dlho na ňom ešte plánuje ostať. Tvorba internetového obchodu by nemala byť jednorázová ale dlhodobá.

Ak plánujete internetový obchod prevádzkovať dlhodobo a chcete aby s rastom predaja rástli aj funkcie eshopu, určite bude vyžadovať údržbu pri prípadných vylepšeniach v budúcnosti. Taktiež myslite na to, že z Vašej strany vznikne nespočetné množstvo otázok pri zoznamovaní sa s eshopom, takže tvorca eshopu by vám mal byť čo najviac k dispozícii.

5. Doména a webhosting

webhosting

Na to aby ste sa mohli nachádzať pod vlastnou doménou (názvom internetového obchodu) na internete musíte si danú doménu prenajať. Doména sa vždy prenajíma na minimálne 1 rok. Orientačná cena za prenájom domény je cca 20€ / rok.

Doménu máme, teraz potrebujeme priestor na webovom serveri (špeciálnom počítači), z ktorého sa bude internetpvý obchod spúšťať a z ktorého budú dostupné aj emailové schránky v tvare napr. info@vasadomena.sk.

Cena za webhosting sa líši podľa kapcity dát, ktorú internetpvý obchod bude využívať alebo podľa výkonu webového servera. Štandardná cena za webhosting je v rozmedzí 30 – 150€ / rok. Na webhostingu netreba šetriť. Lacný webhosting môže byť pomalý, môže spôsobovať časté výpadky internetpvý obchod a nemusí obsahovať dôlžité funkcie mezi ktoré patrí napríklad pravidelné zálohovanie.

Obe služby zvykne zabezpečovať tvorca internetového obchodu vzhľadom na technické požiadavky daného eshopového riešenia.

Doména aj webhostingu patria k nákladom na réžiu internetového obchodu. Ak si internetový obchod zakúpite na stálo, réžia by Vás už nemala stáť žiadne ďalšie náklady.

 

Potrebujete založiť internetový obchod? Rozhodnite sa pre nás.

Ku eshopu od nás  zabezpečíme aj:

  • nastavenie funkcií eshopu a prispôsobenie grafického dizajnu na mieru
  • školenie ako pracovať s eshopom
  • vzorové obchodné podmienky, reklamačný poriadok, podmienky ochrany osobných údajov podľa GDPR + ďalšie náležitosti
  • množstvo užitočných funkcií už v základe
  • technickú podporu aj po odovzdaní

Eshop Vám vieme zhotoviť už od 990€, viac info..

Kontaktujte nás na info@najreklama.sk alebo telefonicky 0902 749 763, bezplatne Vám poradíme ako začať.

Copyright © 2011 - 2021 NajReklama s.r.o. | ochrana osobných údajov